Duben z pohledu čínské medicíny
V dubnu přebírají panovnické žezlo játra. Jsou naším největším vnitřním orgánem, obrovskou čističkou a centrem našeho metabolismu. Je to velice prokrvený orgán, protečou jimi až 2 litry krve za minutu. (proto do nich mafiáni střílí!) Zároveň ale také disponují velkou regenerační schopností. Tento poznatek je krásně zašifrován už v báji o Prometheovi, kterému játra vyklovaná orlem každou noc opět dorůstala.
V játrech se ukládají a tvoří některé vitaminy a minerály, bílkoviny krevní plazmy, no a také odbourávají některé nepěkné látky, které jsme si v jídle snad i mohli odpustit. Zároveň se zde tvoří žluč, kterou uchovává žlučník.
Další funkcí jater je dle ČM řízení krve - a skutečně. Většina (troufám si tvrdit 95 %) případů problematické menstruace má původ v játrech. Bohužel gynekologové to většinou řešení předepsáním antikoncepce, která jatýrka rozhasí ještě více. Pro ženu je správná funkce jater a výživa krve klíčová.
Dle čínské medicíny přináleží játra prvku dřevo a některé jeho vlastnosti také přebírají - mívají tendenci zatvrdnout (řídí mimo jiné i ohebnost a pružnost šlach), rozpínat se (jako rostoucí strom, který svými kořeny rozráží půdu), jsou takovým generálem, přináleží jim emoce hněvu (projeveného i potlačeného, oba typy ve větší míře totiž játra poškodí). Takový nenadálý příval vzteku dokonce nese v čínštině pojmenování vzplanutí jaterního ohně nebo vystřelení jaterního yangu.
Typická barva pro podporu jater je zelená, chuť kyselá. Očistu jater je ideální provádět na jaře a začínat ji po úplňku, kdy se tělo nejlépe zbavuje škodlivin. Velmi účinně játra detoxikuje pití teplé vody s citronovou šťávou nebo jablečným octem (nejlépe nalačno). Bylinka často spojovaná s jaterní očistou, ostropestřec mariánský, má skvělý vliv na odbourávání jedů a toxinů, kvalitu cév, krevní tlak a bolesti hlavy.
Ať Vám (nejen v dubnu) nevylétává jaterní yang! A když už vyletí, tak ať je tvůrcem příjemných změn!
S láskou K.