Červen z pohledu čínské medicíny

03.06.2021

Pomalu ale jistě se přehupujeme do druhé poloviny roku, čeká nás letní rovnodennost (o té bude samostatný článek) a žezla se ujímá tenké střevo.

Stejně jako srdci přináleží tenkému střevu element ohně (červená barva). Tenké střevo měří zhruba 3-7 metrů (kdyby Vás zajímalo, proč je takové rozpětí, tak protože záleží, zda měříme na živém nebo na mrtvém :P... To uvádím, protože je to jeden z oblíbených dotazů u zkoušek v anatomii a my tady na Aktivním prožívání nejsme žádní šumaři, tak to víme!), spojuje žaludek a tlusté střevo a mezi jeho hlavní úkoly patří enzymatické štěpení potravy a vstřebávání živin. Můžeme na něm rozlišit tři části: dvanáctník, lačník a kyčelník. Do dvanáctníku ústí vývody žlučových cest a slinivky břišní; bílkoviny, tuky a cukry jsou zde rozštěpeny na jednodušší složky, které se lépe stráví.

Takto se na tenké střevo dívá západní medicína, čínská medicína vidí hlavní úkol tenkého střeva v oddělení čistého od kalného, tedy rozdělení přijaté potravy na část, kterou vstřebáme, a část, kterou vyloučíme. To se nám krásně zrcadlí v psychosomatice: člověk, který má nerovnováhu v meridiánu tenkého střeva, má ambivalentní názory, neumí rozlišit dobré a špatné, mnohdy v důsledku toho bývají přehnaně kritičtí, mají vysoké nároky na sebe i na okolí, jsou puntičkáři. Skrze tenké střevo analyzujeme své prožitky a přijímáme z nich poučení. 


Na fyzické úrovni se tyto obtíže mohou projevit bolestmi a křečemi břicha, tenisovým loktem, bolestí ramen nebo celiakií (příčin této intolerance je však více). Pokud tenké střevo neplní dobře svoji funkci, projeví se to vodnatými průjmy či kašovitou stolicí.

Z potravin ocení tenké střevo červenou řepu, čerstvou zeleninu, čekanku, pažitku, kysané mléčné výrobky, fermentované produkty, mrkev, dušené maso, vařenou zeleninu, syté polévky a kaše. Skvělou službu provedou i mořské řasy, které nám mohou pomoci doplnit mnoho stopových prvků a zároveň detoxikovat tenké střevo od škodlivin. Velmi dobře mu udělají také potraviny hořké chuti, zařadit můžeme i čaje z hořkých bylin (puškvorec, pampeliška, řepík, kontryhel). Vhodné je též popíjení mátového čaje, který ochlazuje a uvolňuje napětí v oblastech břicha.

Tenké střevo je nejaktivnější v červnu, jinak v době od 13 do 15 hodin. Dle čínské medicíny je vhodné v tuto dobu obědvat, protože potrava bude správně vstřebána, navíc předejdeme přetížení srdce, které je aktivní v předchozích dvou hodinách. 

Krásný červen! 

S láskou

K.