Aby prosinec nebyl prasinec

21.12.2020

Velice přesně si vybavuji, jak jsem coby nejmladší (tedy svobodná a bezdětná, rozuměj bez nároku na prosincovou dovolenou) členka oddělení vyfasovala snad všechny sváteční směny v jedné velké nemocnici v Brně. Sanitky tehdy od Štědrého dne až do Nového roku nevozily pacienty snad s ničím jiným než s náhlými příhodami břišními (výjimkou budiž těch pár zapíchnutých kostí z kapra čtyřiadvacátého a několik ustřelených prstů od rachejtlí na Silvestra).

V posledním měsíci roku sklízíme, co jsme zaseli v těch předchozích. Hlavní roli hraje tlusté střevo, jehož párovým orgánem jsou dle čínské medicíny plíce. A tak se nejvíce přejídáme zrovna v době, kdy je naše střevo nejvíce aktivní, ale taky nejvíce zranitelné.

Z anatomického pohledu je tlusté střevo orgánem trávicí soustavy, má tvar trubice a jeho úkolem je přijímat strávenou potravu z tenkého střeva, transformovat ji a její zbytky vyloučit v podobě stolice. V tlustém střevě se tráví vláknina, vstřebává voda a elektrolyty. Anatomicky ho lze rozdělit na několik oddílů. Přechod z tenkého do tlustého střeva zajišťuje Bauhinská chlopeň, která brání zpětnému průniku bakterií z první části tlustého střeva (slepé střevo). Právě tento úsek je náchylný na vznik zánětu, lidově známého slepáku. Druhou částí tlustého střeva je tračník (vzestupný, příčný, sestupný), na jehož konci se nachází esovitá klička, sigmoideum. Poslední částí je rectum ústící na venek řitním otvorem.

Že je rovnováha v tlustém střevě klíčová pro celý organismus, zpopularizoval lékař a profesor Emeran Mayer svojí knihou Druhý mozek, který umístil právě do střeva. Mnohé kultury považovaly odpradávna břicho za centrum psychiky, což bylo v posledních letech potvrzeno mnoha výzkumy. Až 90 % serotoninu, hormonu štěstí, se vytváří právě ve střevě! I naše úžasně bohatá slovanská lingvistika zašifrovala úkol tohoto orgánu do mnohých rčení: někdo má básnické střevo, nešika je sám o sobě střevo, kolikrát člověk musí něco nepříjemného strávit, stresu se na nás ze všech stran sype tolik, div se z toho nepo... Staré přísloví přímo praví, že smrt leží ve střevě.

Když moje kamarádka před lety přišla na to, že její muž má nemanželské dítě, trpěla několik týdnů průjmy. Velice správně tehdy svoje obtíže psychosomaticky zdiagnostikovala: Týno, prostě všechno nestrávené chce ven, včetně pocitů...

Střeva spolu s plícemi a kůží přináleží prvku kov, se kterým se pojí emoce smutku, apatie, lpění na materiálních věcech či na lidech, neochota dávat. Příroda nám ne nadarmo nadělila dvě ruce, proto i zde by měla platit rovnováha mezi dáváním a přijímáním (dle kabaly levou rukou přijímáme, pravou naopak darujeme).

Z čaker pak tlustému střevu přináleží čakra první, kořenová, Múladhára. Je to základní čakra, pojí se s ní témata stability, zodpovědnosti, finanční jistoty, zabezpečení, sexuality, ega. Je to sídlo našich nejhlubších obav a strachů. Blokády v této čakře se na fyzické úrovni projevují zácpou, poruchami látkové výměny, zhoršenou peristaltikou, případně nadváhou. Na emoční úrovni pak egoismem, závislostmi, nezdravým chtěním.

Souvislost mezi střevy, plícemi a kůží můžeme hledat i ve výskytu atopického ekzému a astmatu, jejichž výskyt v populaci neustále roste. Pročištěním tlustého střeva si pročistíme také plíce, což brzy zpozorujeme také na kvalitě pokožky, neboť co je nahoře, je i dole, co je uvnitř, je i venku. Z podobného principu vychází i feng shui, prostředí kolem nás zrcadlí prostředí v našich střevech. Zimní období, v křesťanské tradici označované jako Advent, je tak ideální čas nejen pro úklid, ale také příležitost pro poslání věcí dál či darování potřebným, čímž si nejen vytvoříme a pročistíme prostor kolem sebe, ale podpoříme i očistu našeho těla.

Sídlí zde také velká část naší imunity, díky vyvážené střevní mikroflóře se tak zvyšuje celková odolnost organismu vůči vnějším patogenům. Vždyť na co jiného se spoléhat v době kdy nás ohrožuje nemoc, na kterou není lék, než na vlastní imunitu!

Přeji Vám a Vašim střevům, aby prosinec nebyl prasinec!

S láskou K.